O buskingu

Busking je provozování jakékoliv umělecké nebo artistické pouliční produkce spojené s dobrovolnou odměnou od kolemjdoucích a přihlížejících. Aneb zkrátka a jednoduše hraní na ulici.

Co je to busking?

Kdo si někdy nevyzkoušel hraní na ulici, netuší jak magická záležitost to může být. A pokud jste někdy viděli dobré pouliční představení nebo koncert, určitě víte, jak úžasně oživí jakékoliv místo dobrá hudba a nebo jak může dobré představení mimů nebo divadelníků prosvětlit den.

Pro pouliční představení existuje v anglofonních zemích pojem busking. Zahrnuje celou škálu činností, může jít o hudební vystoupení, divadlení představení, mimický akt, živé sochy, malování, komické vystoupení tzv. stand-up comedy nebo třeba polykání mečů a jiné artistické kousky, dokonce třeba vytváření obřích bublin, fantazii se meze nekladou. Společné je tomu všemu jedna věc. Vlastně dvě. Celé se to odehrává ve veřejném prostoru a mohou to vidět všichni a zadarmo. A buskeři mají vždy nějakou nádobu, do které mohou diváci podle uvážení dávat darem peníze nebo cokoliv co uznají za vhodné jako odměnu dobrému buskerskému představení.

money

Busking je sice slovo používané hlavně v anglofonních zemích, ale čím dál více se používá i jinde po světě. Etymologicky pochází toto slovo ze španělského slovesa „buscar“, které znamená „hledat“ a v Anglii se asi objevilo s potulnými hudebníky, takzvanými minstrely.

Busking není žebrota!

Pouliční umění bývá občas vnímáno jako žebrání, ale faktem je, že busking může být i velmi kvalitní umění a důkazem toho je, že z ulice vzešlo velké množství světoznámých umělců a jejich první příležitostí projevit svůj talent a získat za něj náležité ohodnocení byla právě ulice.

Mezi pouliční umělce patřili ve svých začátcích například Edith Piaf, Bob Dylan, David Gilmour z Pink Floyd, B.B.King, Joan Baez, Eric Clapton, Janis Joplin, Louis Armstrong či Rod Steward.
Na ulici začínala zpěvačka Tracy Chapman, která hrála na Harvard Square ve městě Cambridge v americkém státě Massachusetts. Na ulici začínali jako herci také hudebník David Bowie, herec Robin Williams, nebo mim a zakladatel moderní pantomimy Marcel Marceau.

Z českých hudebníků je tím, že začínala v pražských ulicích, známá například písničkářka Radůza, na ulici hrával v šedesátých letech u nás také Jaroslav Hutka, Petr Kalandra nebo Vladimír Merta.

Ale to bylo jen namátkou pár slavných jmen, takových hudebníků je daleko víc. Ulice je především pro hudebníky ta nejlepší škola, kde se mají možnost naučit komunikovat s publikem a rozvinout a zdokonalit své schopnosti. Ani již známí umělci se hraní na ulici nevyhýbají a příležitostně se na ni někdy objevují, čehož je důkazem například Sting, Bono Vox z U2, Tom Jones, Bruce Springsteen, nebo John Lennon a Paul McCartney, kteří se v době největší slávy kapely Beatles na ulici jako dvojice několikrát objevili.