Kodex buskera

 1. Pokud společně nejamujete, snažte se udržovat od ostatních hudebníků dostatečný odstup, abyste vzájemně nerušili, nebo si nebrali publikum. Mějte vzájemný respekt.

 2. Pokud chcete hrát na stejném místě, snažte se vždy normálně domluvit. Pokud čekáte na to, až dotyčný skončí, nestůjte s nástroji před ním a hladově na něj nekoukejte - počkejte někde opodál.

 3. Nehrajte na silnicích a neblokujte dopravu (pěší ani automobilovou). Snažte se nezdržovat se moc v místech, kde by jste vy, nebo vaše případné publikum mohli zneprůchodnit jedinou možnou cestu. Vhodná jsou větší prostranství a široké ulice.

 4. Neblokujte vchody do budov, nebo do obchodů.

 5. Pokud se stane, že přijde mnoho hudebníků, nestůjte na atraktivních místech (typu například Celetná) příliš dlouho a vystřídejte se na nich s ostatními. Nepsaným a leckde i psaným pravidlem bývá cca hodina na jednom místě - a pak se přesunout jinam.

 6. Nenechávejte se zbytečně vyhánět z míst, kde můžete hrát, protože se tam někomu momentálně nelíbíte. Na druhou stranu ale umějte přistoupit na kompromis. Respektujte lidi, kteří chtějí v klidu bydlet, nebo pracovat.

 7. Snažte se neporušovat hygienické hlukové limity - hrajte pouze akusticky, případně používejte jen slabé zesilovače. Žádné velké reproduktory nebo zesilovače s velkým výkonem. Pokud hrajete se zesilovačem, nepřehánějte to s hlasitostí.

 8. Když odcházíte, ukliďte po sobě a případně i po vašem publiku, které se u vás zastaví.

 9. Nenahánějte s kloboukem kolemjdoucí po ulici. Jedna věc je obejít s kloboukem zaujaté publikum, jiná vstupovat do cesty náhodným kolemjdoucím a tahat z nich "nějaký drobák". Klobouku anebo furtálu je každopádně nejlíp na zemi.

 10. V případě konlifktu s kýmkoliv nebuďte agresivní. Stejně tak nebuďte zbytečně sprostí a nevrlí, třeba když si vás lidé budou fotit a nic vám nehodí. Aby něco hodili se jim dá naznačit i s úsměvem - a určitě to bude mít větší úspěch.

 11. Obvyklá praxe je nezůstávat na jednom místě déle než hodinu (v případě, že to je dobré místo co sype o něco déle), pak je vhodné přesunout se jinam. Dvě hodiny jsou ale naprosté maximum.

 12. Hlídejte si obsah textů - rasistické, nebo jinak urážlivé texty nejsou košer.

 13. Sdílejte informace, ať už osobně, nebo na buskerských webech (http://busking.cz). Informujte se navzájem o možných překážkách a problémech - ze strany policie, zlodějů, problémových provozovatelů obchodů, místních lidí atd.

Tato pravidla je dobré dodržovat jak kvůli ostatním, tak i sobě.