O BuskerVille

O BuskerVille

Občanská iniciativa BuskerVille byla založena v roce 2010 za účelem podpory a propagace pouličního umění (buskingu) v Praze.

Hlavním cílem iniciativy je udržení legislativní podpory provozování pouličního umění a celistvá proměna užívání veřejného prostoru v Praze a celé ČR. Navrhujeme a prosazujeme změny, které městu vdechují život a lidem v něm umožňují řadu překvapivých a inspirativních zážitků. Představy o kulturním městě manifestujeme každý rok 21. 6. na oslavě s názvem Svátek hudby.

Guitar

Mnohé evropské metropole mají své hvězdy, které na ulici začínaly a postupně se ve své kariéře vypracovaly až na samotný vrchol. Je to především školou života, kterou ulice nabízí, kde se umělci mají možnost naučit komunikovat s publikem, rozvíjet a zdokonalovat své schopnosti.

Praha bohužel tento svůj kulturní potenciál plně nevyužívala, ačkoliv to po sametové revoluci vypadalo, že se i v přístupu k pouličnímu umění vracíme do Evropy. Na dlouhá léta byl rozvoj buskingu zmrazen byrokratickým bludištěm získávání povolenek, který spontánnímu umění na ulicích příliš nepřál. To byl hlavní impuls ke vzniku iniciativy BuskerVille, které se po dvou letech vyjednávání s politiky a pořádání různých pouličních akcí podařilo prosadit uvolnění ulic pro buskery a konec systému povolenek. (Podrobně viz: http://busking.cz/clanky/poulicni-umeni-na-prazskych-ulicich-co-je-noveh... ). Iniciativa BuskerVille se snažila v maximální možné míře podílet i na přípravě vyhlášky jasně stanovující pravidla buskingu v Praze, která platí od 15.5.2013. Nyní má Praha legislativní podporu buskingu srovnatelnou s jinými evropskými metropolemi, udržení tohoto stavu ale stále vyžaduje aktivní komunikaci buskerů s radnicí.